Arhitektura i unutrašnji dizajn ordinacija predstavljaju jedinstven izazov koji zahteva pažljivu ravnotežu između funkcionalnosti i estetike. Projektujući ordinacije kao mesta koja nude blagostanje pacijentima, ovim prostorima pristupamo kao mestima u kojima se susreću potpuna profesionalnost, funkcionalnost, ali i sigurnost i komfor za pacijente i klijente. Zbog toga naš Pujo A&D tim prilikom projektovanja ordinacija prostoru pristupa sa aspekta specifičnih potreba medicinskih profesionalaca, ali i psiholoških aspekata koji pozitivno utiču na blagostanje pacijenata.
Projekti ordinacija posebno su određeni svojom funkcionalnom šemom, koju kreiramo kroz nivoe susreta i tipa korisnika. Vodeći pacijenta od ulaza do ordinacije, posebnu pažnju posvećujemo dizajnu koji opušta pacijenta, u vidu blagih tonova, meke geometrije i svetlosti, kakve primenjujemo u čekaonicama, dok vođenjem kroz pažljivo artikulisane hodnike koji odišu čistoćom i preciznošću u geometriji i funkcionalnosti, pacijenta kroz dizajn uveravamo da je u sigurnim rukama.
Same prostore ordinacija prilagođavamo pojedinačnim specifičnostima namene, pa tako u dizajnu primat preuzima funkcionalnost podređena radu medicinskih stručnjaka, sa čijim se specifičnostima u procesu upoznajemo kroz svaki korak. Zbog toga se transformacije u našem projektovanju pojedinačnih ordinacija prilagođavaju kako pojedinačnoj specijalizaciji, tako i tehnološki prilagođene odvijanju spektra pregleda ili intervencija.
Kroz pojedinačne projekte zubarske ordinacije, ginekološke klinike, klinike za genetiku, te klinika za estetsku medicinu, imamo priliku da pokažemo na koji način se naš proces projektovanja prilagođava procesima rada u klinikama i ordinacijama, stvarajući upečatljive prostore, koji postaju deo brenda.
Futuristička zubarska ordinacija
Prilikom projektovanja ove zubarske ordinacije, u dizajnu smo se opredelili da osećaj sigurnosti pacijenata stvorimo kroz enterijer, tako što ćemo dizajn artikulisati u futurističkom stilu, koji često asocira na napredak nauke i tehnike, koje se između ostalog, primenjuju u stomatologiji. Na ovaj način, doživljaj pacijenta vezuje se za boravak u prostoru sa iskusnim stručnjacima, čime se smanjuje stres tokom čekanja.
U kreiranju čekaonice, prostor za pacijente oblikovali smo kao prostor umirujućeg niskog težišta, sa pojedinačnim komadima nameštaja koji podsećaju na zube, dok fluidna arhitektura prostora za prijem čini prostor prijatnim i umirujućim.
Sa funkcionalnog aspekta, pristupili smo slaganju funkcija u zoni čekaonice kroz mikroambijente pristupnog šaltera, toaleta i ordinacije za dentalnu radiologiju, kako bismo pacijentima omogućili da u zoni čekaonice urade analize koje su eventualno potrebne za pregled u samoj ordinaciji.
Dizajnerski detalji koje smo koristili kako bismo u prostor uveli futuristički dizajn vezani su za upotrebu metalnih i staklenih materijala. Glatke i perforirane metalne površine na zakrivljenjima umesto oštrih uglova u čekaonici uvode sjaj u prostor i na atraktivan način nalik na svemirsku arhitekturu, koja u prostoru čekaonice ove zubarske ordinacije omogućava jedinstven tok ambijenata. Matirano staklo na vratima toaleta i ispupčena stakla iznad šaltera, poput prozora svemirskog broda, dodatno oplemenjuju futuristički izraz čekaonice.
Kao akcenat prirodnog materijala koji dodatno akcentuje futuristički izraz, u zoni ordinacija i laboratorija pojavljuju se kameni zidni paneli sa izraženom šarom. Ovi paneli kontrastiraju jednobojnom ambijentu zidnih površina sa vratima ordinacija koje su u ravni zida, kako bi ceo prostor imao čist geometrijski izraz.
Samu zubarsku ordinaciju, koja je određena funkcionalnošću i mogućnošću kretanja oko zubarske stolice, organizovali smo kao prostoriju čistih geometrijskih formi, sa kontrastom sivih nijansi u zemljanim i glatkim površinama. Kao upečatljivi akcenat koji prostoru daje duhovit ton, čime je još jednom posvećena pažnja komforu pacijenata, u oblikovanju zidova pojavljuje se utisnut otisak vilice, koji simbolizuje zubarsku ordinaciju, a kao atraktivna mapa zuba edukuje mlađe pacijente.
Ginekološka klinika zemljanih tonova
U dizajnu ginekološke klinike, potrudili smo se da kroz enterijersko rešenje kreiramo ženstven prostor pun umirujućih detalja. U tome smo se najviše oslonili na odabir mekog nameštaja u svetlim tonovima, i upotrebi zaobljenih zidova, kako bismo eliminisali prave uglove i oštre ivice pri prolasku iz prostorije u prostoriju. Tretirajući prostor čekaonice kao komfornu dnevnu sobu, stvorili smo ambijent koji ne asocira na kliniku, zbog čega pacijentkinje osećaju veću prijatnost dok čekaju pregled.
Uz mekan nameštaj, udoban ambijent klinike kreirali smo upotrebom svetlih zemljanih tonova i mermerne šare na podnim oblogama, dok tačkasta rasveta kreira utisak porcelanskog ambijenta, koji asocira na eleganciju. Spojem difuzne rasvete, prirodnog osvetljenja i fotelja niskog težišta oblikovali smo mikro-prostore koji odišu mirom i komforom.
Kao nesvakidašnji detalj u enterijeru ulazne zone ove klinike, u element prijemnog šaltera i zid u hodniku uveli smo vitrine sa biljkama, u braon staklu, kako bismo postigli efekat misterioznosti i kontakta sa prirodom, kroz element kojim biljka postaje umetničko delo u prostoru oblikovanom prirodnom geometrijom.
Sama ordinacija u ovom projektu obiluje peščanim tonovima, a kao meki elementi koji povećavaju komfor u prostoru pojavljuju se draperije izražene teksture i zavese koje propuštaju difuzno svetlo, te čuvaju privatnost pacijentkinja. Kao funkcionalna celina koja je specifična za ordinaciju, izdvaja se kabina za presvlačenje, čije smo oblikovanje artikulisali valovitim zidnim ravnima i mekim nameštajem.
Klinika za humanu genetiku obogaćena zlatnim akcentima
Prostoru klinike za humanu genetiku, kao specifičnog tipa medicinske ustanove, opredelili smo se za dizajnerski izraz koji u slojevitim i heterogenim elementima stvara harmoničan ambijent. Kao bazu, i u ovom projektu koristili smo prirodne tonove poput boje porcelana i svetlog drveta, ali smo kao akcente koristili zlatne detalje i staklene površine. U simboličkom smislu, zlatni detalji, kao arhitektonska interpretacija gena smešteni su u prozirne staklene kubuse, čime je simbolički kroz arhitekturu otelotvorena ova grana medicine.
U projektovanju ulazne zone ove klinike, vodili smo se inspiracijom iz prirode, tako što smo ivice zidova i radnih površina oblikovali kao spontane, naglašavajući kroz njihove geometrijske nepravilnosti raznolikost gena i njihovih kombinacija od zida do zida, odnosno od individue do individue. Smeštanjem biljaka u zastakljene prostore, te oblikovanjem elemenata nalik na grubu obradu kamena, prostor smo oplemenili prirodnim formama i tako kreirali udoban i nesvakidašnji prostor čekaonice.
Sličan tretman prostora nastavili smo u ordinacijama, u kojima dominiraju nežni beli tonovi i elementi rasvete u linearnoj i spontano-fluidnoj formi, dok je posebno dizajniran nameštaj artikulisan u minimalističkim potezima u kojima se po horizontali i vertikali nadovezuju pravougaoni beli elementi. Kontraste u ordinacijama postigli smo primenom različitih materijala, pa se tako uz glatke površine stolova, zidova i podnih obloga pojavljuju meke stolice izražene vunene teksture.
U stvaranju izražene skulpturalnosti prostora ove klinike, koristili smo i staklene cevi kao posebno dizajnirane estetske detalje koji objedinjuju funkcionalne elemente stola i rasvete. Ovakvom dizajnerskom intervencijom u prostoru ponovljena je simbolička interpretacija humane genetike kroz dizajn, u vidu transparentne strukture u kojoj zlatni element – interpretacija gena – postaje vidljiv.
Estetika dve klinike estetske medicine
Estetska medicina i njene dobrobiti postale su deo svakodnevice, te životnog stila u kome se u svakom domenu života traga za perfekcijom – pa tako i u izgledu. Kao odgovor na zahtev pacijenata za perfekcijom u svom izgledu, u projektovanju dve klinike odgovorili smo kroz nalaženje perfekcije u dizajnu, oslanjajući se na jednostavne i čiste forme, te različite koncepte uvođenja luksuza i simbola za lepotu u dizajn enterijera.
Estetska klinika u Minhenu
U projektu klinika za estetsku medicinu vodili smo se idejom da kroz arhitekturu prikažemo lepotu. U projektu klinike u Minhenu, opredelili smo se da kao ilustrativne simbole lepote koristimo zlatnu boju, sitnu tačkastu rasvetu i lukove kao meku, čistu geometriju, izrazite pravilnosti i stabilnosti. U zoni recepcije koristili smo kombinaciju ovih elemenata, od zlatne recepcije sa tačkastim lampicama preko zlatnih okvira na lukovima, do raskošnog plišanog nameštaja kraljevski plave boje koji naglašava luksuz i eleganciju ambijenta.
U pojedinačnim sobama – ordinacijama, ponovili smo zlatne i kraljevski plave detalje iz ulazne zone, na dominantno belim površinama, kojima smo uveli svetlost u prostor. Spojem bele boje i linearnih zlatnih poteza, težili smo stvaranju utiska božanstvenog ambijenta, u kojima se stvara osećaj gracioznosti. Odabirom glatkih i sjajnih površina na nivou pojedinačnih ordinacija i soba kreirali smo opuštajuće ambijente koji u kontekstu postizanja blagostanja klijenata prave spoj između ambijenata spa centara i ordinacija.
Estetska klinika u Beču
U dizajnu Phi Academy u Beču, kao dominantan utisak koji smo želeli da ovaj prostor ostavlja odabrali smo eleganciju, koju smo u prostor preveli kroz jake kontraste i luksuzne završne obrade materijala. U ulaznoj zoni kao kontrastne elemente primenili smo svetle zidove sa bordurama kao simbole luksuznih prostora, suprotstavljene crnim minimalističkim potezima vrata, dok smo prirodnoj šari pravilnih pravougaonih elemenata od zelenog mermera kontrastirali zasečenom geometrijom svetlog prijemnog pulta.
Prostor glavne sobe podelili smo na funkcionalne mikroambijente za različite tretmane, u kojima su radne stanice postavljene zajedno, kako bi klijenti i klijentkinje estetskog centra tretmane mogli da imaju istovremeno. U kreiranju luksuznog tona ove klinike, važnu ulogu imaju topla boja parketa, koja se ponavlja na elementima rasvete, te crni akcenti koji uvode dinamiku u vizuelni izraz prostorije.
Kao centralna ordinacija mreže klinika, prostor se koristi i za edukaciju eksperata u oblasti estetske medicine, zbog čega je jedan deo otvorenog prostora prilagođen predavanjima. Vodeći se simetrijom kao prostornom manifestacijom „lepog“, u zonu za edukaciju postavili smo dva stola sa pločom od zelenog mermera, koji u podužnom pravcu pružanja prostorije naglašavaju njenu dubinu.
U projektima objekata zdravlja i lepote vodimo se prvenstveno funkcionalnošću i prilagođavanju dizajna individualnim potrebama svake grane medicine, dok u prostore ordinacija i klinika uvedimo prepoznatljiv autorski pečat, koji doprinosi vizuelnom izdvajanju klinika kao brendova. Koristeći geometriju, materijale i boje kao nosioce komfora pacijenata i klijenata, ordinacije i klinike projektujemo kao komforne prostore koji podstiču na dobrobit i blagostanje.